Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Bilgilendirme Sitesi

BAŞKANIN PİLAV GÜNÜ KONUŞMASI

                                                                                                                                     21.05.2017

 

SAYIN BAKAN’IM, MİLLETVEKİLLERİM, BELEDİYE BAŞKANLARIM, DEĞERLİ KONUKLAR, BÜYÜKLERİM, ÖĞRETMENLERİM, ARKADAŞLARIM, ÖĞRENCİLERİMİZ, OKULUMUZUN GELENEKSEL PİLAV GÜNÜ’NE  HOŞ GELDİNİZ.

ŞAHSIM VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ ARKADAŞLARIM ADINA HEPİNİZE SEVGİLER VE SAYGILAR SUNARIM.

DEĞERLİ KABATAŞLILAR,

BİZLERİ SENEDE BİR BİRARAYA GETİREN BU KUTSAL YUVANIN MEZUN, MENSUP MÜDAVİMLERİ, BU GÜZİDE TOPLULUK KABATAŞIN BİZLERE KAZANDIRDIKLARININ HEPİMİZ TARAFINDAN ÖZÜMSEDİĞİNİ VE KABATAŞIN HAYATIMIZA VERDİĞİ DEĞERLERİN ANLAŞILDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR. KABATAŞ KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE ÜLKEMİZİN EN ESKİ VE ÖNEMLİ OKULLARINDAN BİRİ VE VERDİĞİ EĞİTİMLE OLDUĞU KADAR ÜLKEMİZİN HER KÖŞESİNDEN GELEN YATILI ÖĞRENCİLERİ İLE TÜRKİYE MODELİ VE DÜNYANIN İNCİSİ İSTANBUL’UN BOĞAZİÇİ SAHİLİNDE KONUŞLANMIŞ MÜSTESNA YERİ İLE DE HER DEVİRDE ARANAN, ARZULANAN BİR OKUL OLMUŞTUR.

OKUL BİNALARININ TARİHİ YAPILAR OLMASI VE TAHDİTLİ ALANIMIZ İLE ARTAN ÖĞRENCİ MEVCUTLARIMIZ 1980 ‘Lİ YILLARIN BAŞINDA ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ŞARTLAR, DEVLET LİSELERİNİN BÜTÇELERİNİN KISILMASI KABATAŞ ERKEK LİSESİNİ DE ETKİLEMİŞTİR.

BU SORUNLARIN GİDERİLMESİ ÇAĞDAŞ ALT YAPI YATIRIMLARININ SAĞLANMASI, KABATAŞ ERKEK LİSESİNE SAHİP ÇIKMAK, DESTEKLEMEK AMACI İLE OKUL YÖNETİMİ VE KABATAŞ ERKEK LİSESİ MEZUN VE MENSUPLARI DERNEĞİNİN ORTAK GİRİŞİMLERİ İLE 109 KABATAŞTAN YETİŞMİŞ İŞ ADAMI, DEVLET ADAMI, SANAYİCİ, BÜROKRAT, DOKTOR, SİYASETCİ, ÖĞRETİM ÜYESİ, ÖĞRETMEN, SANATCI, KABATAŞ GÖNÜLLÜSÜ 1987 YILINDA KABATAŞ ERKEK LİSESİ EĞİTİM VAKFINI KURMUŞLARDIR.

BU YIL KURULUŞUNUN 30. YILI OLAN VAKFIMIZIN 30 YILDA OKULUMUZA KAZANDIRDIKLARINI VE HALİHAZIR HİZMETLERİNİ ÖZET OLARAK SİZLERE, HATIRLATMAK İSTİYORUM.

1. OKULUN YANINDA BULUNAN TEKEL ARAZİSİ KAZANDIRILDI.

2. EĞİTİM VE KÜLTÜR SİTESİ OLARAK KULLANILACAK, FERİYE KARAKOLU VE CEVRESİ KABATAŞ MEZUNU, ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYESİ HOCALARIMIZIN HAZIRLADIĞI PROJELER İLE VAKFIMIZ KURUCU ÜYELERİ, MERHUM SAKIP SABANCI VE DEVLET DESTEĞİ İLE İNŞA EDİLDİ VE HİZMETE ALINDI.

3. ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCE ÖĞRENİMİNİ GELİŞTİRMEK ÜZERE BİR YIL HAZIRLIK SINIFI AÇILMASI İLE LİSE SINIFLARINDA TAKVİYELİ İNGİLİZCE DERSİ İLAVE EDİLMESİ, KIZ- ERKEK ÖĞRENCİ KARMA EĞİTİME GEÇİLMESİ M.E.B.’LIĞINA 1992 YILINDA KABUL ETTİRİLDİ.

4. ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCE LİSAN PROBLEMLERİNİ KALDIRMAK MAKSADIYLA NATİVE SPEAKER ÖĞRETMENLER İLE İHTİYAC DUYULAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ÜCRETLERİ TARAFIMIZDAN SAĞLANMAKTADIR.

5. 1995 YILINDA CUMHURBAŞKANI MERHUM SÜLEYMAN DEMİREL TARAFINDAN KÜLTÜR MERKEZİNDE OKUL KÜTÜPHANESİ AÇILDI.

6. TARİHİ BİNALARI İÇİNDE EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİ SÜRDÜREN OKULUMUZ SALONLARINDA YAŞAYAN OKUL MÜZESİ AÇILDI.

7. VAKFIMIZIN KURULMASI İLE BİRLİKTE, DEVLET TARAFINDAN ÇALIŞANLARIN EMEKLİ OLMALARINDA YERİNE ATAMA YAPILMAMASI NEDENİYLE, OKULDA GÖREVLİ MEMUR, TEKNİK ELEMAN, HİZMETLİ, GÜVENLİK HİZMETLERİ VAKFIMIZCA SAĞLANMAKTADIR.

8. VAKIF MÜTEVELLİMİZ SN. KAYA TURGUT TARAFINDAN OKULA KAPALI SPOR SALONU YAPTIRILMIŞTIR.

9. OKULUMUZ TÜM BİNALARININ, MERKEZİ ISITMA, AYDINLATMA SU VE KANALİZASYON DEVRELERİ YENİLENMİŞ VE BİR MERKEZE BAĞLANMIŞTIR. JENERATÖR TEMİN EDİLMİŞTİR, YANGIN TESİSATI VE YANGIN MERDİVENİ YENİLENMİŞTİR. BAKIM VE ONARIMLARI VAKFIMIZ TARAFINDAN TAKİP EDİLMEKTEDİR.

10. 2002 YILINDAN BERİ EMNİYETSİZ OLDUĞU İÇİN KULLANILAMAYAN VE BÜROKRATİK ENGELLER İLE YENİDEN İNŞAASI BAŞLAMAYAN KSM İÇİN HER PARTİDEN KABATAŞLI MİLLETVEKİLLERİ İLE ANKARA’DA 2014 YILINDA YAPILAN GÖRÜŞMELER VE İSTANBUL VALİMİZİN DESTEKLERİYLE İNŞAATIMIZ BAŞLAMIŞ VE TAMAMLANMAK ÜZEREDİR. AYRICA YİNE VAKFIMIZ ÇABALARI İLE, DENİZE KAYMA RİSKİ TAŞIYAN VE ÖĞRENCİLERİMİZİN YAŞAMI İÇİN TEHDİT OLUŞTURAN PANSİYON BİNASI İNŞAATI İHALESİ SAĞLANMIŞ VE İNŞAAT BAŞLAMIŞTIR. ANCAK YATILI ÖĞRENCİLERİMİZİN YATAKHANE İHTİYACI VAKIF VE OKUL YÖNETİMİNCE SAĞLANMIŞ, İKİ YATAKHANENİN TEKNİK, İDARİ HİZMETLERİ VAKFIMIZCA SAĞLANMAKTADIR. ZÜBEYDE HN. KIZ MESLEK LİSESİ’NDEKİ KIZ ÖĞRENCİ YATAKHANESİ TARAFIMIZDAN TEFRİŞ EDİLMİŞ, İHTİYAÇLARI SAĞLANMIŞ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN HİZMETİNE VERİLMİŞTİR.

11. BUGÜNE KADAR 1600 ÖĞRENCİMİZE BURS VERİLMİŞTİR. 4 YIL ÖNCE KABATAŞ MEZUNU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE DE BURS VERİLMESİ DEVAM ETMEKTE (4) ÖĞRENCİMİZ BU BURSTAN İSTİFADE ETMEKDEDİR. ÖDÜL YÖNETMELİĞİ VE OKUL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN TEKLİFİ İLE YARIŞMALAR VE SINAVLARDA BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ TALTİF EDİLMEKTEDİR. OKUL VE VAKIF TARAFINDAN TEFRİK EDİLEN ÖĞRENCİLERE YURTDIŞI YAZ OKULU İMKANI SAĞLANMAKTADIR.

12. OKULUN BİOLOJİ, FİZİK, KİMYA, BİLGİSAYAR, LABARATUVARLARININ YENİLENMESİ SAĞLANMIŞ. MALZEME İHTİYACLARI TEMİN EDİLMEKTEDİR.

13. GEREKTİĞİNDE DERSANELER YENİLENMEKTE, ONARIMLARI YAPILMAKTADIR.

14. ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞI BİLİMSEL TEKNİK VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİ İNCELEME VE KÜLTÜREL FAALİYETLERE KATILMALARINA DESTEK VERMEK.

15. ÖĞRENCİ KULÜPLERİNİN (2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 37 KULÜBÜMÜZ MEVCUTTUR) OKUL İÇİ, İLCE, İL, BÖLGESEL, ULUSAL VE ULUSLARARASI BİLİM, KÜLTÜR FAALİYETLERİNE, YARIŞMALARA, ORGANİZASYONLARA KATILMASINA MADDİ VE MALZEME TEMİNİNDE DESTEK SAĞLAMAK.

16. OKUL SPOR FAALİYETLERİNİ, TAKIMLARINI DESTEKLEMEK. GEREKTİĞİNDE ÜCRETLİ ÇALIŞTIRICI TEMİN ETMEK.

17. HER YIL KUTLANAN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ, ÖĞRETMENLERİMİZE YAKIŞIR ŞEKİLDE KUTLAMAK.

18. ÖĞRENCİ AKTİVİTELERİ VE ÇALIŞMALARI İÇİN HAMDİ SAVER SALONUNU TAHSİS ETMEK, BUGÜNE KADAR VAKFIMIZ TARAFINDAN HAMDİ SAVER SALONUNDA OKULUMUZA YÖNELİK 485 KÜLTÜREL, SOSYAL, SANAT, KONFERANS, PANEL, SERGİ ETKİNLİĞİ YAPILMIŞTIR.

BU FAALİYET VE DESTEKLERİMİZDE HER YIL 1.800.000 İLA 2 MİLYON TL Sİ HARCANMAKTADIR.

SAYIN KABATAŞLILAR, BU KONULAR İLE DİĞER ETKİNLİKLERİMİZDE REFERANSIMIZ, KURUCULARIMIZIN BİZLERE DİREKTİF MAHİYETİNDEKİ VAKIF SENEDİMİZDEKİ BAŞLANGIÇ BÖLÜMÜ İLE AMACI MADDESİNDEKİ ÇAĞDAŞ ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNE BAĞLI LAİK, DEMOKRATİK VE CUMHURİYETİMİZİ YÜCELTECEK NESİLLER YETİŞTİRMEK ESASLARI DİKKATE ALINMAKTADIR.

GÖREVLERİMİZİ İFA EDERKEN OKUL YÖNETİMİMİZ, AİLE BİRLİĞİMİZ, KABATAŞ ERKEK LİSELİLER DERNEĞİ VE DİĞER DERNEKLERİMİZ İLE BUGÜNKÜ PİLAV GÜNÜMÜZDE OLDUĞU GİBİ MADDİ MANEVİ HER TÜRLÜ ÇALIŞMALARIMIZDAKİ İŞBİRLİĞİ VE DESTEKLERİMİZİN DEVAM EDECEĞİNİ BİLGİLERİNİZE SUNAR, TÜM KABATAŞLILARA HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, BİLGİ ALIŞVERİŞİ İÇİN VAKFIMIZ KAPISININ AÇIK OLDUĞUNU BELİRTİR, PİLAV GÜNÜNÜZÜN NEŞELİ VE GÜZEL GEÇMESİNİ DİLER GELECEK PİLAV GÜNLERİNDE BİRLİKTE OLMAK ÜMİDİ İLE SAYGILAR SUNARIM.